Terapia obrzęków limfatycznych

Do powstawania obrzęku dochodzi na skutek nagromadzenia się nadmiernej ilości płynu w przestrzeni międzykomórkowej z powodu zaburzonej równowagi pomiędzy układem krwionośnym, a układem limfatycznym. Zalegająca limfa prowadzi do powiększenia kończyny, powstawania stanów zapalnych, zmian skórnych i zwłóknień. Najczęściej zmagają się z nimi pacjenci po zabiegach operacyjnych, chorobach nowotworowych, urazach narządu ruchu, a nawet osoby prowadzące mało aktywny tryb życia.

KOMPLEKSOWA TERAPIA PRZECIWOBRZĘKOWA (KTP)

Występowanie obrzęku wymaga kompleksowego podejścia do problemu pacjenta. Dlatego też zostały opracowane 4 czynności, które stosowane razem przynoszą znaczenie lepsze i dłużej utrzymujące się efekty terapii.

1. Manualny drenaż limfatyczny
Celem Manualnego Drenażu Limfatycznego jest pobudzenie ścian naczyń limfatycznych, dzięki czemu krążąca w nich limfa zostaje szybciej odtransportowana do sprawnie funkcjonujących naczyń limfatycznych.
Manualny Drenaż Limfatyczny znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu obrzęku limfatycznego pierwotnego i wtórnego. Doskonałe efekty przynosi również w przypadku obrzęków występujących na skutek urazów, operacji i obrzęków będących wynikiem niewydolności żylnej.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania Manualnego Drenażu Limfatycznego?
Przeciwwskazania do przeprowadzenia Manualnego Drenażu Limfatycznego zostały podzielone na bezwzględne i względne. Zajmijmy się jednak tymi które jednoznacznie wykluczają pacjenta z udziału w terapii, że względu na jego stan zdrowia.
• Przede wszystkim jest to niewyrównana niewydolność serca;
• Ostry stan zapalny;
• Ostra zakrzepica żył głębokich;
• Ostra niewydolność nerek;

Manualny Drenaż Limfatyczny jest zabiegiem bardzo delikatnym, powolnym, rytmicznym i przyjemnym dla pacjenta.
Każdy Manualny Drenaż Limfatyczny, bez względu na to jaka okolica jest objęta obrzękiem rozpoczynamy od centralnego opracowania szyi, masażu głębokiego brzucha i ćwiczeń oddechowych. To wszystko po to, aby chłonka przesunięta z obszaru obrzęku mogła bez przeszkód spłynąć do miejsca swojego końcowego ujścia, czyli kątów żylnych znajdujących się w okolicy obojczyków.
Dopiero teraz zaczyna się opracowanie obszaru zajętego obrzękiem. Kończyna opracowywana jest od części bliższej do części dalszej ze szczególnym opracowaniem węzłów chłonnych. Ruch jest powolny i delikatny, gdyż nie chcemy wywołać przekrwienia tkanek, ale też na tyle mocny, aby przepchnąć chłonkę do najbliższych węzłów chłonnych, skąd naczyniami limfatycznymi przepłynie dalej.

2. Kompresjoterapia
Kompresjoterapia przedłuża efekty działania Manualnego Drenażu Limfatycznego poprzez utrzymanie odpowiedniego ciśnienia śródtkankowego. Ciśnienie to z powodu nieprawidłowego działania układu limfatycznego zostaje zaburzone, a odpowiedni ucisk stymuluje tkankę umożliwiając tym samym przepływ powrotny chłonki do naczyń limfatycznych i krwionośnych.
W I fazie leczenia obrzęku wykorzystywane jest bandażowanie wielowarstwowe, z zastosowaniem bawełnianych bandaży o niskiej rozciągliwości.
W II fazie bandaże zostają zastąpione odzieżą kompresyjną np. podkolanówkami, pończochami lub rajstopami.

Jak kompresjoterapia wpływa na układ limfatyczny?
Bandażowanie lub kompresyjna odzież uciskowa:
• Utrwala efekty manualnego drenażu;
• Zwiększa przepływ żylno-limfatyczny;
• Wspomaga działanie pompy mięśniowej;
• Rozluźnia zwłókniałe tkanki;
• Zapobiega ponownej kumulacji się limfy w przestrzeni międzykomórkowej;
A jak wpływa na układ żylny?
• Poprawia pracę zastawek;
• Stanowi formę profilaktyki przeciwzakrzepowej;
• Zmniejsza objętość krwi żylnej;
Wskazania do stosowania kompresjoterapii:
• Redukcja obrzęku;
• Wsparcie pracy żył głębokich;
• Wsparcie działania pompy mięśniowej

Umów wizytę

Skontaktuj się z naszą rejestracją w celu umówienia wizyty z Fizjoterapeutą.

3. Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry jest szczególnie istotna w przypadku zaawansowanych obrzęków, kiedy dochodzi do przerwania ciągłości skóry i wytworzenia się ran i owrzodzeń. Wówczas odpowiednia pielęgnacja, pozwala zapobiegać infekcjom bakteryjnym i grzybiczym, ogranicza rozwój infekcji, zapobiega zwiększaniu się obrzęku.
Podczas stosowania kompresjoretapii również warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie skóry, ponieważ występuje skłonność do jej wysuszania.

4. Terapia ruchem
Wprowadzenie ćwiczeń ruchowych jest niezbędne w procesie leczenia obrzęku limfatycznego. Ruch pozwala na utrzymanie efektów uzyskanych poprzez Manualny Drenaż Limfatyczny. Jest też czynnym udziałem pacjenta w procesie leczenia. Wprowadzony ruch poprawia działanie pompy stawowej i mięśniowej, usprawnia działanie naczyń limfatycznych i przesuwanie chłonki a także wzmacnia odpływ limfy.

INNE METODY PRACY Z OBRZĘKIEM:

Przerywana Kompresja Pneumatyczna – jest uzupełnieniem terapii. Zabieg wykonywany jest za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalne mankiety zakładane na kończyny górne lub dolne. Rękawy cyklicznie wypełniając się powietrzem mechanicznie przesuwają obrzęk do miejsca spływu.
Kinesiotaping Limfatyczny – wspomaga redukcję obrzęków limfatycznych i krwiaków pourazowych. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku pacjentów pourazowych i pooperacyjnych. Polega na naklejeniu taśm na okolicę obrzęku lub siniaka. Taśma “łącząc” obrzęk lub siniaka z najbliższym miejscem odpływu, czyli węzłami chłonnymi oraz zwiększając przestrzeń pomiędzy skórą a powięzią zwiększając tym samym przestrzeń śródmiąższową powoduje szybsze usunięcie krwiaka.